Dwie siostry. Dwa królestwa. Jedno przeznaczenie
A.D. 1382. Polska ogarnięta wojną domową rozpętaną przez zwaśnione rody. Pogrążony w strachu lud bezsilnie obserwuje, jak pretendenci do wawelskiego tronu rozszarpują kraj. Wszyscy z nadzieją czekają na króla, który wprowadzi upragniony pokój na ziemie skąpane we krwi.
Po śmierci Ludwika Andegaweńskiego, króla Węgier i Polski, u steru królestw staje jego ukochana żona – Elżbieta z Bośni, słynąca z legendarnej urody. Ma tylko jedno pragnienie – zapewnić swym córkom, Jadwidze i Marii, silną pozycję w życiu. Dwie minimalne dziewczynki muszą zmierzyć się ze spiskami możnych, którzy, nie licząc się z wolą ich ojca oraz matki, próbują je wykorzystać do rozgrywania własnych intryg. Znaczna powódź, próby porwania, rozliczne spiski mające na celu wyniesie na tron kogoś innego… Wszystko wskazuje na to, iż droga młodziutkiej Andegawenki do królestwa z orłem w herbie będzie długa i pełna niebezpieczeństw. Czy wystarczy jej sił, aby sprostać swojemu przeznaczeniu?
połysk wreszcie rozprasza zalegającą w kątach ciemność. Dziecko nieśmiało podchodzi do okazałego tronu. Dopiero teraz można dojrzeć jakichś panów, ubranych w uroczyste stroje. Wyłaniają się oni niepostrzeżenie zza kolumn, a ich miny są poważne, spojrzenia przenikliwe. Daleko im jednak do przenikliwości dziewczynki, w której oczach tkwi nieopisana głębia, ujarzmiona przedziwnym majestatem. Z namaszczeniem podają jej złote berło wysadzane drogimi kamieniami i lśniące królewskie jabłko. Składają zaraz pokorny ukłon. Na tronie obok siedzi nieco starsza dziewczynka, też trzymająca regalia. Ostrożnie wyciąga dłoń w kierunku młodszej. Siostry, spoczywając na gotyckich tronach, trzymają się za ręce. Na głowach dziewczynek lśnią splecione z lilii diademy…
Krzysztof Konopka
Urodził się w 1999 roku w Lubaczowie. Powieść Hedvigis. Dziedziczka królestwa to pierwszy tom historycznej trylogii jego autorstwa, poświęconej postaci Jadwigi Andegaweńskiej – króla Polski. Debiutował w 2015 roku książką dla dzieci Powieść z krainy Pimpinelli, którą ponadto zilustrował. Jej drugi tom ukazał się w następnym roku, a trzy lata później – powieść Królewna i stokrotki.