Swoboda przepływu towarów stanowi zdecydowanie jeden z fundamentów, na którym zbudowana jest Unia Europejska. Przepisy ją konstytuujące zaliczane są stosownie do najważniejszych postanowień w całym Traktacie.
Prawdziwe jest więc stwierdzenie, iż zasada luźnego przepływu towarów jest rdzeniem i nieodłącznym elementem Unii Europejskiej jako organizacji ponadnarodowej o charakterze przede wszystkim ekonomicznym; bez jej zagwarantowania Unia Europejska nie mogłaby istnieć, albowiem nie istniałby rynek wewnętrzny leżący u jej podstaw.
dobry przebieg procesów integracji ekonomicznej państw członkowskich implikuje nieodzowną potrzebę wydajnej eliminacji przeszkód w nieskrępowanym przemieszczaniu się dóbr. Jednymi z przeważnie wykorzystywanych i najpoważniejszych barier w swobodnym przepływie towarów są ograniczenia podatkowe.
Dlatego celem przepisów prawa podatkowego Unii Europejskiej jest limitacja kompetencji państw członkowskich w zakresie realizowania przez nie władztwa podatkowego ze względu na konieczność zapewnienia właściwego poziomu ochrony zasady luźnego przepływu towarów.
W opracowaniu przeprowadzono kompleksową analizę dogmatycznoprawną postanowień traktatowych służących eliminacji podatkowych barier w swobodnym przepływie towarów wykorzystywanych przez państwa w związku z przekroczeniem granicy przez produkty obcego pochodzenia.
Stan prawny na dzień 30.10.2021 r.