linia JERZY GIEDROYC I... to wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Instytut Literacki Kultura oraz Uniwersytetu Łódzkiego. Publikacje posiadają udostępniać i przybliżać historię i dorobek Instytutu Literackiego w Paryżu. Oferujemy Czytelnikom jednostkowe i zbiorowe monografie naukowe; naukowe edycje archiwaliów i korespondencji z zasobów Archiwum Instytutu Literackiego, a także problemowe antologie tekstów z „Kultury” i „Zeszytów Historycznych” oraz reedycje wybranych książek opublikowanych w ramach Biblioteki „Kultury”.
To pierwsza książka o Michaile Hellerze – jednym z najszczególniej znanych krytyków komunizmu w ostatnich dwóch dekadach istnienia ZSRR, który dzięki zdolności połączenia pracy naukowej z publicystyką oraz zainteresowań historycznych z tematyką współczesnej mu sytuacji społecznej i politycznej stał się historykiem stanowczo popularnym. Autor wydobywa polskie wątki z biografii Hellera, który pod pseudonimem Adam Kruczek publikował poprzez niemal trzydzieści lat comiesięczne felietony W sowieckiej prasie w „Kulturze” Jerzego Giedroycia.
*
Praca jest odkrywcza i wnosi niemało do stanu wiedzy o polsko-rosyjskich powiązaniach intelektualnych w XX wieku. Jędrzej Piekara jest nieprzeciętnym badaczem, dociera do publikacji, archiwów, przeprowadza rozmowy ze świadkami historii.
prof. Dr hab. Piotr Mitzner
Książka dostarcza czytelnikowi bezcennego materiału, jest niebywale ważna dla badaczy relacji polsko-rosyjskich, badaczy emigracji polskiej, na ogół tej skupionej wokół paryskiej „Kultury” (ale również londyńskiej), emigracji rosyjskiej, stanowczo tzw. „trzeciej fali”. Wartości publikacji nie determinuje li tylko bohater książki, jej niepodważalny atut gromadzi się w podjęciu poprzez autora problemu spoza dotychczasowego horyzontu badań historycznych i historycznoliterackich.
prof. Dr hab. Tadeusz Sucharski