Polityka cen transferowych zgodna z przepisami prawnymi ma olbrzymie znaczenie – równocześnie dla organów podatkowych, jak i dla podatników.
Książka w poręczny sposób pokazuje obowiązki nałożone na podmioty powiązane, a następnie „krok po kroku” opisuje tworzenie dokumentacji dla najróżniejszego typu transakcji. Uwzględnia zmiany obowiązujące od 2018 r., które dotyczą m.in.:
● podmiotów zobowiązanych do płacenia podatku od dochodów uzyskiwanych za pośrednictwem zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC);
● podmiotów wchodzących w skład największych grup kapitałowych zobowiązanych do składania raportów CBC (country by country report);
● przesłanek wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów części wydatków związanych z nabyciem usług czy świadczeń niematerialnych od podmiotu powiązanego;
● wydłużenia terminów sporządzania dokumentacji w sprawie cen transferowych.
Autor wyjaśnia, kiedy podmioty są uważane za powiązane, a co z tego wynika – zobowiązane do przestrzegania przepisów w zakresie cen transferowych. Opisuje także, w jaki sposób organy podatkowe badają, czy warunki transakcji między podmiotami powiązanymi odpowiadają warunkom rynkowym, i jakie działania podejmują, gdy wykorzystywanie powiązań prowadzi do zaniżania podatku dochodowego.
znaczącą częścią książki jest warsztat pisania dokumentacji podatkowej transakcji między podmiotami powiązanymi. Sporo użytecznych wskazówek przedstawia, jak tworzyć dokumentację do najróżniejszego rodzaju transakcji – sprzedaży towarów, usług, pożyczek.
To dostępne i wyczerpujące opracowanie pomoże w pracy specjalistom z działów księgowości i biur rachunkowych. Zainteresuje również głównych księgowych i dyrektorów finansowych oraz osoby merytorycznie odpowiedzialne za strategie biznesowe i optymalizacje podatkowe w spółkach.