Po ponad stu latach od podjęcia idei przywrócenia do życia działdowskiego zamku dobiegły końca prace restauratorskie przy głównym skrzydle i jego murach. Prowadzone ostatnio roboty były perfekcyjną okazją do przyjrzenia się elementom budowli przede wszystkim niedostępnym dla badaczy, do których dostęp osiągalny będzie dopiero przy okazji kolejnego kapitalnego remontu budowli.
Jest to więc dobry moment do podsumowań dotychczasowych badań nad dziejami budowlanymi zamku. Prezentowana książka nie jest pierwszą publikacją na temat zamku działdowskiego. Jest jednak pierwszą, która koncentruje się na jego architekturze i jej dziejach.
Skupia się wyłącznie na faktach związanych bezpośrednio z przemianami architektury i oddziaływującej na nią funkcji obiektu w najróżniejszych okresach dziejowych. Jej zadaniem nie jest bowiem opisywanie szeroko pojętego i bardzo atrakcyjnego kontekstu społecznego czy politycznego w jakim funkcjonował zamek, dlatego nie wyszuka w niej czytelnik informacji biograficznych o osobach mniej albo bardziej związanych z zamkiem (o ile nie posiadają one wpływu na jego architekturę) czy także opisów wydarzeń politycznych, czy społecznych, dziejących się w zamkowych murach.