W pierwszej części książki omówiono modele impedancji superkondensatorów, koncentrując się na modelach ułamkowego rzędu. Przedstawiono również metody identyfikacji parametrów tych modeli i zagadnienie efektywności energetycznej superkondensatorów.
Druga część dotyczy zastosowań superkondensatorów w magazynach energii pojazdów elektrycznych. Zawarte w książce informacje posiadają przede wszystkim charakter aplikacyjny. Celem opracowania jest przedstawienie metod i narzędzi analizy układów, zawierających superkondensatory.
Metody te i narzędzia umożliwiają optymalizację konstrukcji, zawierających te części, pod względem oszczędności kosztów i strat energii. Książka przeznaczona jest dla studentów i inżynierów elektryków, elektroników i automatyków.
W związku z tym założono, że czytelnicy znają podstawowe zagadnienia z tych dyscyplin na poziomie wyższej uczelni technologicznej. Do podstaw tych należą pomiędzy innymi: znajomość podstaw rachunku różniczkowego i całkowego, w tym równań różniczkowych; znajomość całkowych przekształceń Fouriera i Laplace’a i rachunku operatorowego; znajomość operacji na liczbach zespolonych i ogólna wiedza z podstaw logiki rozmytej.