Szczepionki królują wśród kontrowersyjnych tematów. Są ratunkiem czy zagrożeniem? Jak się odnaleźć wśród sprzecznych informacji o szczepionkach? obecnie mamy na wyciągnięcie ręki niezliczone źródła wiedzy na tematy naukowe, jednak ich rzetelność trudno jest ocenić na pierwszy rzut oka.
Szczególnym wyzwaniem jest odnalezienie godnych zaufania, a zarazem przystępnych źródeł danych o medycynie, bo choć rozwija się ona szybciej, aniżeli jesteśmy w stanie nadążyć, to jestszczególnie podatna na naciski ideologiczne i przesądy.
Prof. Didier Raoult, światowej sławy francuski lekarz, mikrobiolog i epidemiolog, w książce „Wszystko o szczepionkach: Co trzeba wiedzieć, żeby dokonać korzystnego wyboru" podejmuje próbę uporządkowania naszego stanu wiedzy na temat szczepień.
Analizuje zarazem przyczyny nieufności wobec szczepionek, która narasta na całym świecie. Podchodzi krytycznie do programów obowiązkowych szczepień, wytykając, iż są niekonsekwentne i nieskuteczne; nie nadążają za stanem wiedzy medycznej i nie uwzględniają bieżących potrzeb.
Ważne jest to, kogo szczepimy i w jakich okolicznościach. Czy wiesz, iż szczepionka przeciwko grypie, rzadko sprawna u osoby dorosłej, nieprzeciętnie się sprawdzi jako komponent programu szczepień dla dzieci? dużo osób obawia się szkodliwych skutków szczepień, nie szuka jednak naukowych źródeł na temat realnych korzyści i prawdziwego ryzyka związanego z poszczególnymi szczepionkami.
A bez solidnej wiedzy nie jesteśmy w stanie dokonywać rozsądnych wyborów. Zamiast tego coraz więcej osób słucha tych, którzy żerują na ludzkiej podejrzliwości i lęku, narażając zdrowie swoje i osób w swoim otoczeniu.
Prof. Raoult proponuje, jak sprawić, żeby nie powtarzały się szczepionkowe absurdy i odbudować zaufanie do idei szczepień. Książka powstała we współpracy z Olivią Recasens, pisarką i dziennikarką, wybitną specjalistką w dziedzinie popularyzacji nauki.