Prezentowana praca wpisuje się w ten trend badań nad życiem człowieka w przeszłości, jakim jest historia pań. Pierwsza część książki dotyczy problematyki życia szlachcianki w ujęciu demograficznym. Obejmuje ona z jednej strony analizę jego biegu pod kątem takich zdarzeń, jak pierwsze i powtórne wyjście za mąż oraz owdowienie i powiązanych z nimi kwestii, a z drugiej – dzietności.
Druga część jest poświęcona wybranym problemom dotyczących posiadania i rozporządzania posiadajątkiem. Stanowczą podstawę przedstawionych w obu tych częściach analiz i wynikających z nich ustaleń stanowią informacje dotyczące 84 szlachcianek, których biogramy stanowią część książki.
Należy podkreślić, iż celem biogramów nie było przedstawienie ogółu dostępnych danych, jakie źródła przynoszą o danej szlachciance. Oprócz podstawowych danych powiadamiających o jej pochodzeniu oraz jej mężu lub mężach przynoszą one zwykle te dane o zdarzeniach w jej życiu i podejmowanych wobec niej i poprzez nią działaniach, które są powiązane z analizowanymi zagadnieniami demograficznymi i majątkowymi.