Tom Poza monogamią stanowi zbiór rozbudowanych tekstów wygłoszonych w trakcie warszawskiej konferencji o tym samym tytule, która miała miejsce 8 i 9 XI 2011 roku na Wydziale Polonistyki. Książka została podzielona na dwie części: Antropologia i Literatura.
Pierwszy blok tekstów otwiera studium poświęcone Réne Girardowi. Dobór pracy analizującej myśl autora Kozła ofiarnego nie jest przypadkowy: francuski filozof w konwencjonalnym studium Prawda powieściowa a kłamstwo romantyczne pokazał nieprzystępne relacje łączące psychoanalitycznie rozumiane pragnienie i literackości, akcentując nieoczywistość „dwójkowych" układów, w których niejednokrotnie ukryty został dodatkowy element.
Autorzy i autorki przybliżyli odległe od siebie naukowo problemy, należące m.in. Do dziedzin teologii dogmatycznej, pornografii, socjologii czy historii psychoanalizy. Druga część książki poświęcona została wyłącznie literaturze.
Główną problematykę stanowią pozamonogamiczne relacje literackich postaci i ich dyskursywne umocowanie, wyraźnie uprzywilejowanym układem staje się układ zbudowany z/dla trzech osób. Powracający motyw trójkąta daleki jest od wulgaryzacji albo uproszczenia, zyskuje on pogłębienie poprzez wprowadzenie m.in.
Kategorii biseksualizmu, gejowskiego promiskuityzmu (bez negatywnej implikatury), dziwkarstwa. Osobną grupę stanowią artykuły, które odchodząc od podziału na potężne płci i ich praktyki seksualne, szukają źródeł pozamonogamicznych relacji w teoretycznoliterackich realizacjach pożądania/pragnienia.
Książka Poza monogamią jest publikacją akademicką, nakłaniającą do intelektualnego fermentu. Wierzę jednak,różnorodność przywołanych kontekstów pozwoli teorię przekuć na praktykę, zachęci do przyjrzenia się własnej monogamii lub jej nieobecności w codziennych relacjach bądź związkach.