Koncepcja kolekcji wydawniczej „Bydgoskie Studia Międzynarodowe" obejmuje całe spektrum zagadnień poświęconych relacjom międzynarodowym, jak jeszcze analizom związanym z poszczególnymi państwami świata.
Poruszane w jej ramach problemy mogą być powiązane z politologią, historią, mediami, bezpieczeństwem, prawem, ekonomią czy kulturą. Takie podejście pozwoli na analizę poszczególnych zagadnień także w ujęciu interdyscyplinarnym.
Pierwszy tom "Bydgoskich Studiów Międzynarodowych" to kompendium wiedzy na temat współczesnych form narracji historycznych i polityki pamięci w wybranych państwach świata. Książka składa się z kilkunastu tekstów (patrz spis treści) napisanych przez badaczy z całej Polski podejmujących problematykę rozmaitych wymiarów pamięci historycznej.
Znajdują się w niej m. In. Analizy poświęcone narracjom o przeszłości w Polsce, Niemczech, Austrii, Hiszpanii, czy też ich oddziaływaniom na relacje międzynarodowe, tak jak ma to nawet miejsce w stosunkach polsko-niemieckich.
Dużo miejsca poświecono ponadto roli, jaką odgrywa przeszłość we współczesnej przestrzeni medialnej, kinie, grach czy muzeach. Opracowanie przeznaczone jest wszystkim osobom zainteresowanym powyższymi zagadnieniami, równocześnie w odniesieniu do sytuacji w wybranych państwach, jak i w stosunkach międzynarodowych.
Ze względu na naukowo-ekspercki charakter części znajdujących się w książce tekstów, publikacja może także stanowić rzetelne źródło wiedzy dla dziennikarzy czy innych przedstawicieli świata publicznego, którzy stykają się na co dzień z powyższą problematyką.