Tytuł monografii Nie tylko „Fort Trump". Stosunki polityczno-wojskowe Polski z USA zarysowuje jej zakres przedmiotowy, tj. Polityczno-wojskowe aspekty stosunków polsko-amerykańskich, w tym kwestię stacjonowania w Polsce żołnierzy amerykańskich.
Sugeruje w dodatku cezury czasowe, czyli okres prezydentury Donalda Trumpa, która sprawowana była od stycznia 2017 roku do stycznia 2021 roku. W poszczególnych podrozdziałach książki pojawiają się jednak odwołania do wydarzeń wcześniejszych, w tym przede wszystkim z czasu prezydentur Baracka Obamy i George’a W.
Busha. Uzasadnione jest to koniecznością wprowadzenia czytelnika w mocne zagadnienia albo porównaniem omawianych zjawisk, decyzji i działań z wcześniej występującymi. Monografia ma charakter interdyscyplinarny, obejmujący zagadnienia wpisujące się w zakres dziedziny nauk społecznych.
Analiza typowo realizowana jest w ramach dyscyplin nauk o polityce i administracji, a także nauk o bezpieczeństwie. Miejscami pojawiają się jednak wątki z zakresu ekonomii i finansów, nauk prawnych i nauk o komunikacji społecznej i mediach Celem monografii jest przedstawienie, analiza i ocena stosunków pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi w obszarze polityczno-wojskowym z czasu prezydentury Donalda Trumpa.
Punktem wyjścia rozważań są strategiczne i normatywne podstawy tych stosunków, w tym wzajemne postrzeganie się przez sojuszników i zawierane pomiędzy nimi porozumienia. Stanowią one podstawę dla analizy zbieżności interesów i form współdziałania między państwami w omawianym obszarze równocześnie w rozmiarze dwustronnym, jak i wielostronnym.
„Jest to książka poprawnie napisana i doskonale udokumentowana. Dotyczy spraw superważnych w polskiej polityce zagranicznej i dla Polski w ogóle. Stosunki z USA są chyba jedynym obszarem polskiej polityki zagranicznej, w którym – przy mojej ogólnie krytycznej jej ocenie – można znaleźć komponenty pozytywne.
(…) Jest prawidłowo skonstruowaną, przemyślaną, kompetentnie zrealizowaną próbą pokazania ważnej, najważniejszej relacji dwustronnej Polski w dość niezwykłym czasie. Jest to próba autorska i oryginalna. Tezy Autora nie budzą moich wątpliwości pod względem poziomu argumentacji i doboru źródeł, które są miarodajne i różne.
Efekt końcowy, który miałem przyjemność niniejszym recenzować, został poprzedzony poważną analizą warstwy empirycznej problemu i refleksją naukową sytuującą problem w szerszym układzie odniesienia. Książka ma szansę zainteresować całkiem znaczne, nie wyłącznie akademickie grono odbiorców.
Będzie również służyć jako cenna pomoc dydaktyczna dla przynajmniej kilku kierunków studiów. Sam będę do niej chętnie sięgał." (Z recenzji prof. Dra hab. Romana Kuźniara)