Jacy są Chilijczycy i co odróżnia ich od innych Latynosów? Jak stawiają czoła największym trzęsieniom ziemi na świecie? Co myślą dziś o Pinochecie? Monika Trętowska zabiera czytelników w prawdziwie odkrywczą podróż po kraju kontrastów.
Autorka zna Chile lepiej aniżeli własną kieszeń. Ponad dziesięć lat życia w Santiago i licznych podróży pozwoliło jej zebrać mnóstwo doświadczeń i bogaty materiał dziennikarski. Ze stosu notatek i nagrań zrodziła się ta książka, którą Polacy mogą potraktować jako klucz do zrozumienia współczesnego Chile.
Ten fascynujący kraj pokazała przez pryzmat jego wyjątkowego położenia geograficznego, nieprzystępnej historii, polityki, języka, zwyczajów i dziedzictwa kulturowego, jak też – a może z reguły – ludzi i życia codziennego, wzajemnych relacji mieszkańców oraz bolesnych losów rdzennej ludności. Lecz nie tylko. Także charakterystycznych dla Chile sprzeczności, które świetnie odzwierciedla nieziemsko ładna i fenomenalnie rozmaita przyroda - przynosząca jednocześnie systematyczne, solidne katastrofy naturalne; jak i charakter Chilijczyków - pełen cech, które na pierwszy rzut oka zdają się wzajemnie wykluczać.
Chile, choć w Polsce nieznane, w wielu aspektach uwydatnia się jednocześnie w skali lokalnej jak i światowej. To stąd, nie zaś z Egiptu pochodzą najstarsze zrobione przez człowieka mumie. To tu leży najbardziej sucha pustynia świata, pokonująca w tym aspekcie Saharę. To nad chilijską Atakamą rozpościera się najczystsze niebo na planecie, które przyciągnęło międzynarodowe obserwatoria i ich gigantyczne teleskopy, dzięki którym coraz lepiej rozumiemy wszechświat.
ale nie o rekordy w tej książce chodzi, a o wnikliwe obserwacje „ze środka”. O wolną od przypisywanych Ameryce Południowej stereotypów próbę wejrzenia w głąb chilijskiej duszy.
"Autorzy książek reportersko-podróżniczych nader niejednokrotnie nie opisują świata, a jedyne serwują obiegowe anegdoty, ciekawostki i romantyczne, „egzotyczne” pocztówki. Monika Trętowska, na szczęście, idzie inną drogą. Szuka odpowiedzi na najważniejsze pytania - Dlaczego? Jak? co za tym idzie? Chile to w jej oczach nie tylko miejsce na końcu świata, a nieoczywisty, zróżnicowany pejzaż ludzkich losów, historii, emocji i dążeń. Zamiast jednoznacznych wniosków oferuje pytania. Zamiast prostych odpowiedzi - chwilę zastanowienia. Wszystko, aby z szacunkiem i ciekawością, pozwolić nam lepiej zrozumieć kawałek obcej nam rzeczywistości."
Tomasz Michniewicz – podróżnik, dziennikarz, reporter