W monografii przedstawiono przeróżne aspekty bezpieczeństwa państwa, m.in.: analizę funkcjonowania Biura Ochrony Rządu w latach 2001-2018 i proces przemiany formacji w Służbę Ochrony Państwa, organizację i funkcjonowanie Policji, teoretyczne aspekty systemu bezpieczeństwa państwa, jego strukturę i wymiary, jak również akty prawa miejscowego i rolę gminy w zapewnieniu i utrzymaniu porządku i bezpieczeństwa publicznego.
Poddano też analizie udostępnianie informacji publicznej w trybie wnioskowym. Istotną część monografii poświęcono problematyce bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Cyberprzestrzeń systematycznie zyskuje na znaczeniu, stając się areną konfliktów i wielowymiarowej rywalizacji pomiędzy podmiotami państwowymi.
Priorytetowy charakter zagadnień związanych z cyberbezpieczeństwem prowadzi do rozpatrywania bezpieczeństwa państwa w wymiarze makrostrukturalnym. W monografii zostały także poddane analizie zagadnienia związane z bezpieczeństwem jednostek, ponieważ to jednostki tworzą system bezpieczeństwa i niezwykle często stanowią jego najsłabsze ogniwo.
Publikacja pozwala także poznać akty normatywne regulujące funkcjonowanie instytucji i innych widocznych aspektów bezpieczeństwa państwa