„Nefrologia dziecięca w praktyce pediatry" pod red. Prof. Dr hab. N. Med. Marcina Tkaczyka jest opracowaniem, które w klarowny i usystematyzowany sposób pokazuje częste objawy i progresywnanie w chorobach nerek i dróg moczowych u dzieci.
W monografii opisano, jak należy przeprowadzić wstępny proces diagnostyczny u dzieci i przekazano jasne wytyczne, których pacjentów należy skierować do dalszej diagnostyki specjalistycznej. W rozdziale dotyczącym zaburzeń w oddawaniu moczu w klarowny sposób opisano rodzaje i przyczyny moczenia dziennego i nocnego, a także przedstawiono kolejne kroki w diagnozowaniu.
obfity dostęp do badań ultrasonograficznych umożliwia wczesne wykrywanie wad układu moczowego. W rozdziale poświęconym temu zagadnieniu omówiono szczegółowo typy wad, ich diagnostykę i konsekwencje kliniczne, a także progresywnanie.
W monografii nie zabrakło dodatkowo opisu chorób występujących z narastającą częstością w populacji pediatrycznej, takich jak nadciśnienie tętnicze i kamica moczowa. Stanowczo cenne dane Czytelnicy znajdą w rozdziale o szczepieniach u dzieci z chorobami nerek.
Zawarte tam wskazówki dotyczące ogólnych zasad i szczegółowych zaleceń w chorobach, takich jak zespół nerczycowy czy niewydolność nerek polecam równocześnie lekarzom POZ, jak i specjalistom nefrologii dziecięcej.
W książce przedstawiono także usystematyzowane podejście do diagnostyki krwinkomoczu i białkomoczu u dzieci. W rozdziale tym na szczególne podkreślenie zasługuje jasne zróżnicowanie, kiedy jest to objaw łagodny, a kiedy wskazuje na poważną chorobę u dziecka.