Najpierw pojawia się nieestetyczna fałdka, potem kolejna i kolejna. Następnie trudności z dopięciem ulubionych jeansów i konieczność wymiany garderoby na obszerniejsze wymiary … Jednak, wbrew temu co stara się nam wmówić kolorowa prasa, otyłość brzuszna to nie tylko problem natury estetycznej. Lekceważenie go może przynieść poważne konsekwencje zdrowotne np. Insulinooporność, cukrzyca, obciążenie układu krążenia, zespół metaboliczny, a także choroby stawów wynikające z nadmiernego ich obciążenia. Brak wcięcia w talii przy tych problemach to drobnostka!
Podstępność otyłości brzusznej polega na tym, że mogą na nią cierpieć choćby osoby o szczupłym wyglądzie, a ludzie rzeczywiście otyli są tak naprawdę niedożywieni. W Polsce problem otyłości dotyka już 1/4 społeczeństwa, coraz więcej osób jest też już świadomych, że w walce z tą chorobą – bo jest to choroba – nie pomogą żadne „diety-cud” tylko trwała zmiana sposobu odżywiania. Ba! ale jak to zrobić, gdy ma się na głowie pracę, rodzinę i szereg zobowiązań, które dokładnie wypełniają czas i myśli całego dnia?
Autorka ukazuje, jak stopniowo – krok po kroku – wprowadzać zmiany, które będą owocować. Wskazuje pułapki, obnaża mechanizmy, obala mity. Wyjaśnia, czym jest otyłość brzuszna, jak ją diagnozować i u jakich specjalistów szukać pomocy, a zwykle: jakie zmiany w naszym sposobie odżywiania należy podjąć, by sprawnie walczyć z nadmiarem kilogramów. Zostawia szereg cennych, wyjątkowo funkcjonalnych, wskazówek, przykładowy jadłospis i kilkadziesiąt przepisów, które mogą się przydać na początku drogi.
mgr Milena Nosek – dietetyk, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wykładowca Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie, dietetyk Polskiego Baletu Narodowego. Entuzjastka podróży, teatru i tańca. Admiratorka kuchni śródziemnomorskiej.