Publikacja Podróże pomiędzy kobiecością a męskością niesie wskazówki i spostrzeżenia dotyczące specyfiki podróży przez rozmaite obszary życia widzianej przez okulary płci i typu. Ideą książki jest spojrzenie na wzajemne relacje, podobieństwa i różnice między kobietami i mężczyznami (kobiecością i męskością) z trzech perspektyw: w jaki sposób płeć i wariant dotyka kobiety i mężczyzn w zróżnicowanych sytuacjach życiowych będących wyzwaniami (finanse w małżeństwie, bycie rodziną zastępczą; emigracja i zakładanie rodziny w innej kulturze), w świecie ról społecznych (dom, praca), a także w świecie fizycznym – w odległych rejonach świata i w codziennym byciu podróżniczką/podróżnikiem i zdobywczynią/zdobywcą kontynentów.
Pierwsze dwie części obejmują oryginalne artykuły teoretyczne i badawcze. Trzecia część publikacji, oprócz funkcji poznawczej, pełni także rolę relaksacyjną – zawarte w niej bowiem artykuły zabierają czytelnika w fascynującą podróż do wyjątkowo odmiennych od naszego zakątków świata i pozwalają delektować się kolorowymi opowieściami z podróży, wzbogaconymi fotografiami.
Książka pod redakcją naukową Anety Chybickiej, Nataszy Kosakowskiej – Berezeckiej, a także Pauliny Pawlickiej pt. „Podróże pomiędzy kobiecością a męskością. Kobieta w podróży" to kalejdoskop świetnych esejów i badań porównawczych.
Autorzy w trzech rozdziałach prezentują kolejno: badania stereotypów płciowych i kulturowych w zróżnicowanych obszarach życia: rodzinach zastępczych, w kontekście dobrobytu ekonomicznego itp., dalej następują badania stereotypów płciowych w pracy, na końcu odnajdziemy arcyciekawe eseje podróżnicze.
Gorąco polecam książkę czytelnikom zafascynowanym wpływem różnorodności kulturowej na widzenie świata oraz tym osobom, które widzą ważki społecznie problem w stereotypach płciowych, w roli kobiet i mężczyzn w pracy, życiu rodzinnym i publicznym.
zachęcam do przeczytania książki – napisanej ze swadą, ksiązki bogatej w warstwie merytorycznej i poglądowej! Celem zebrania rozdziałów i wydania książki jest pokazanie różnic międzypłciowych w różnorodnych obszarach naszego życia: w rodzinie i w pracy, na emigracji i w polityce.
Silny wątek międzykulturowy ubarwia beletrystycznie atrakcyjną całość. Z recenzji Dr hab. Hanna Brycz, prof. UG