Publikacja mieści teksty dotyczące modelowania komunikacji poprzez poszczególne odmiany dyskursu. Badaczy (związanych z najróżniejszymi dyscyplinami i/albo paradygmatami naukowymi) niezwykle zajmują wielorakie formy przedstawień (reprezentacji) rzeczywistości i warunkujące je konwencje, normy, konteksty i wartości oraz środki wyrazu.
Tom gromadzi przy tym rozważania teoretyczne oraz przedstawia solidne propozycje metodologiczne, np. Analizy tekstów multimodalnych. Opracowania analityczno-interpretacyjne obejmują problemy stylowych bądź wysokojakościowych aktualizacji dyskursów, konstruowania dyskursowych światów poprzez wspólnoty ideologiczne (feministyczną, katolicką, łowiecką, kapitalistyczną, antykapitalistyczną), rozpatrują rolę aksjologii w dyskursach ideologicznych, w ich zakres wchodzą w dodatku rekonstrukcje medialnych i literackich obrazów i wizji.
Swe miejsce w tomie znalazły refleksje nad dyskursem popkultury i dyskursem o popkulturze, poświęcone m.in. Zyskującemu na znaczeniu fenomenowi terapii, kreowaniu albo wykpiwaniu obrazu rzeczywistości w mediach społecznościowych.
W polu uwagi autorów pozostaje wreszcie kategoria pamięci – w tym portretowanie przeszłości przez wspólnoty kulturowo-etniczne czy sposoby utrwalania pamięci w Internecie. Książka skierowana jest do specjalistów – równocześnie do komunikologów, lingwistów, dyskursologów, jak i do wszelkich zainteresowanych mechanizmami, które sterują współczesną przestrzenią społeczno-językową.