Ambicją monografii nie jest sformułowanie jednej obowiązującej definicji dyskursu, lecz analiza i opis przeróżnych jego odmian zarówno w planie jednego języka, jak i w aspekcie konfrontatywnym. Autorzy poszczególnych opracowań zwracają uwagę na historyczną i kulturową zmienność interakcji werbalnych, a tym samym na dynamiczny charakter analizowanej kategorii.
W centrum ich uwagi znalazły się z jednej strony problemy związane z opisem różnych odmian dyskursu, wyłonieniem ich cech dyferencjalnych, relacji pomiędzy kategorią dyskursu a językowym obrazem świata, z drugiej zaś zagadnienia dotyczące zmian strukturalno-językowych, dających się zaobserwować w obrębie tradycyjnych gatunków i opis gatunków nowych, formujących się pod wpływem interaktywnych mediów.
Omówione zostały również zmiany w dotychczasowych modelach zachowań językowych, przeważnie w funkcjonowaniu form adresatywnych i grzecznościowych, będące konsekwencją przemian społeczno-politycznych i kulturowych.
Monografia skierowana jest do wszelkich zainteresowanych problematyką dyskursu, metodologią jego opisu, a także relacji dyskursu do takich kategorii, jak fason, tekst, językowy obraz świata.