NIKOLA będzie dzieckiem burzy – skomentowała fakt narodzin Nikoli Tesli akuszerka.
– Nie burzy, lecz światła – miała odpowiedzieć jego mama.
Nikola Tesla wedle różnych podań miał przyjść na świat o północy, w trakcie letniej burzy z piorunami.
Miał 63 lata, kiedy tekst tej książki ukazał się po raz pierwszy w czasopiśmie „Electrical Experimenter” w 1919 roku. Moje wynalazki. Autobiografia Nikoli Tesli to pozycja, którą wybitny konstruktor i wynalazca poświęcił w szczególności młodym pasjonatom inżynierii elektrycznej, dzieląc się z nimi wspomnieniami pasjonującej i niełatwej drogi życia wynalazcy.
Nie jest to tradycyjna biografia, lecz przepleciona wątkami biograficznymi opowieść o wynalazkach i wydarzeniach, które poprzedziły ich powstanie.
Jest kilka powodów, dla których „Moje Wynalazki. Autobiografia Nikoli Tesli” jest książką niezwykle wartościową jednocześnie dla młodych osób poszukujących drogi działalności naukowej bądź twórczej, jak i tych, którzy już tę drogę wybrali. Ukazuje ona prometeizm naukowca wierzącego w siłę ludzkiego umysłu i przeplatanie się chwil triumfu z chwilami gorzkiego rozczarowania. W niniejszej pozycji Czytelnicy będą mogli odnaleźć wiadomości, które pozwolą im wniknąć nie tylko w dorobek wybitnego wynalazcy, lecz także w pewnym sensie podążyć jego śladem, w czym pomocna okaże się m.in. Proponowana poprzez Teslę literatura, a także liczne opisy.
Wartość tej książki kryje się w intencjach, które przyświecały nadzwyczajnemu inżynierowi przy spisywaniu treści wywiadu adresowanego do młodych wynalazców. Może ona stać się źródłem inspiracji, motywacji i nośnikiem wiedzy, lecz także być przestrogą przed dualizmem ludzkiej natury. Posiada potencjał dydaktyczny opatrzony dozą mocnej dawki danych odnośnie tego, które ze swych wynalazków dojrzały Nikola Tesla cenił najbardziej i dlaczego je wyróżnił.
Nie mamy stuprocentowej pewności czy publikowany przez nas tekst jest pełną wersją wspomnień Tesli i czy zamieszczony na łamach pisma „Electrical Experimenter” tekst nie został wcześniej zredagowany zgodnie z kluczem, a także wytycznymi, które być może nie pozwoliły na rozwinięcie pewnych kluczowych wątków. Nie mamy dodatkowo podstaw, by uznać ten tekst za niekompletny, choć jak sam Czytelnik najpewniej zauważy, poprawnie byłoby, żeby niektóre wątki zostały szerzej omówione.
Życzymy owocnej lektury,
Wydawnictwo Horyzont Idei