W książce zaprezentowano osobiste relacje Winstona Churchilla i Franklina D. Roosevelta, których charakter miał kluczowe znaczenie dla przebiegu II wojny światowej. Mimo dzielącej obu polityków odległości i stanu zdrowia Roosevelta spędzili ze sobą 113 dni i wymienili blisko 2000 depesz, listów, pism oraz notatek. Spotykali się w Waszyngtonie, Hyde Parku w Quebecu, Casablance, Kairze czy Teheranie. Między kolejnymi koktajlami, papierosami i cygarami rozmawiali o polityce i wojnie, lecz także o swoim zdrowiu, żonach i dzieciach. Mieli sporo wspólnego – obaj należeli do elity, studiowali prawo i żywo interesowali się historią. Polityka była dla nich wszystkim.
Autor opowiada, jak ich osobowości, myślenie czy wizje kształtowały wzajemne stosunki, pośrednio przedstawia też, z jakiej materii – sytuacji i impulsów – tkali plany pokonania wroga, ułożenia przyszłości Europy i świata oraz zabezpieczenia go przed zróżnicowanego rodzaju zagrożeniami. Zastanawia się jeszcze, czy w relacjach obu znacznych polityków pojawiły się oznaki bezinteresowności lub choćby powierzchownej przyjaźni, czy też prowadzili oni wyłącznie zręczną grę.
„Bogdan Grzeloński, historyk i dyplomata, podjął się skomplikowanego zadania spojrzenia na nowo i z polskiej perspektywy na relacje Churchilla i Roosevelta. Praca jego wychodzi naprzeciw zainteresowaniom jednocześnie badaczy, jaki i szerokich rzesz czytelników, chcących poznać nieznane fakty z dziejów sojuszu brytyjsko-amerykańskiego i II wojny światowej”.
Prof. Dr hab. Jacek Tebinka
Bogdan Grzeloński – dr hab. Nauk historycznych, profesor w Uniwersytecie SWPS. Zajmuje się historią Stanów Zjednoczonych Ameryki w XX wieku i dyplomacją. Ambasador RP w Kanadzie w latach 1997–2000; członek zwyczajny komitetu redakcyjnego linii „Polskie Dokumenty Dyplomatyczne”. Jego ostatnie publikacje to: Dyplomacja i arrasy. Wokół powrotu zbiorów wawelskich do Polski 1945–1961 (2016) i Niedobrani sojusznicy. Ambasadorzy Roosevelta w ZSRR (2017).