Wszystkie dzieci potrzebują regulacji emocjonalnej ze strony rodziców. Zwłaszcza gdy doświadczają silnych emocji, takich jak wściekłość, frustracja, stres czy lęk. W takiej sytuacji istotnie ważne jest to, aby wysłuchać dziecka, a także pomóc mu zrozumieć i opanować jego uczucia. Jest to naturalne zadanie rodziców.
A co, jeśli to rodzicom brakuje równowagi emocjonalnej? Jeśli to oni nie radzą sobie ze swoimi uczuciami? Jeśli są do tego stopnia pochłonięci własnymi problemami, że w ich umyśle nie ma już przestrzeni na to, żeby zająć się problemami dziecka?
Autorka książki wyjaśnia, że rodzice zaabsorbowani własnymi sprawami nie są w stanie efektywnie zaspokajać potrzeb relacyjnych i emocjonalnych swoich dzieci. Nie chodzi tu o sporadyczne czy przejściowe trudności, których doświadczają wszystkie rodziny. Chodzi o sytuację, gdy rodzic jest poprzez większość czasu pochłonięty swoimi problemami, a jego zachowania przerażają, zawstydzają albo poniżają dziecko, odbierają poczucie bezpieczeństwa, wywołują chaos, niszczą poczucie własnej wartości. Napięcia i trudności rodzica stają się wówczas napięciami i trudnościami dziecka, a dom przestaje być ostoją ciepła i spokoju.
DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?
Książka pomoże w pracy z dziećmi, których spokój i rozwój emocjonalny są zagrożone w wyniku problemów trapiących ich rodziców, takich jak:
DZIĘKI TEJ KSIĄŻCE:
JAK KORZYSTAĆ Z TEGO PORADNIKA?
Część pierwsza to wyczerpujące studium „nieprzystępnych” rodziców. Pomaga zrozumieć, jak czuje się i zachowuje dziecko rodzica z problemami. Omówiono w niej również najnowsze badania dotyczące skutków takiego stanu rzeczy i możliwe sposoby pomocy w tej sytuacji.
Część druga skupia się na poręcznych interwencjach. Gromadzi dużo ćwiczeń, pomysłów na pracę z dzieckiem, rysunkowych kart pracy oraz zadań wspier...