W fascynującym kolażu historycznego eseju oraz biograficznych szkiców o węgierskich bohaterach i ofiarach, geniuszach i hochsztaplerach, triumfatorach i zdrajcach Paul Lendvai przybliża zmienne losy Madziarów od założenia państwa aż po współczesność. Napisana z rozmachem, wciągająca opowieść o klęskach i zwycięstwach Węgrów stanowi pierwsze w Polsce tak kompleksowe ujęcie historii tego narodu.
Bez węgierskich pionierów okresu modernizmu przypuszczalnie nie byłoby ani bomby atomowej, komputerów czy Hollywood. Węgierski geniusz, niezależnie od pochodzenia etnicznego czy religijnego, wywarł pokaźny, nieraz decydujący wpływ na światową naukę i sztukę, ekonomię i przemysł. Sprzeczność między wyśmienitymi jednostkowymi osiągnięciami i wielokrotnymi narodowymi klęskami to jedna z najistotniej fascynujących osobliwości burzliwych dziejów Madziarów – rozdartych pomiędzy niezależnością a obcym panowaniem.
Urodzony w Budapeszcie Paul Lendvai – jeden z najszczególniej wnikliwych współczesnych publicystów zajmujących się od dziesięcioleci Europą Południowo-Wschodnią próbuje przeniknąć specyfikę węgierskiej historii, nie unikając drażliwych tematów,też nie stroniąc od anegdot, dykteryjek i legend. Imponująca, ponad 800 stronnicowa książka to duża panorama węgierskich dziejów, wolna od tematów tabu i uprzedzeń. Napisana ze swadą historyczna opowieść Lendvaiego może być czytana jako gorący apel o tolerancję i wzajemne zrozumienie,w dodatku jako wyraźne ostrzeżenie przed tępym zamykaniem się w sobie i w poczuciu nacjonalistycznej misji.
Tłumaczenie: Adam Krzemiński, Bartosz Nowacki.