Choć na rynku wydawniczym nie brakuje książek popularnonaukowych o fizyce kwantowej, są one typowo pisane albo poprzez fizyków, albo poprzez zawodowych popularyzatorów nauki. Te pierwsze skupiają się typowo na formalizmie i podstawach matematycznych mechaniki kwantowej, przez co nie zawsze da się z nich wyczytać, jak niesamowity jest tak naprawdę świat kwantowy. Te drugie skupiają się z kolei nieraz na wybranych ciekawostkach i po ich przeczytaniu czytelnik wciąż niejednokrotnie nie wie, co tak naprawdę mówią o świecie fizycy.
Co się dzieje w świecie kwantów? to unikatowy na polskim rynku owoc współpracy między fizykiem specjalizującym się w fizyce kwantowej, a także filozofem specjalizującym się w filozofii nauki i kosmologii. Autorzy wprowadzają czytelnika w zaledwie dwa tradycyjne eksperymenty fizyczne, rekonstruując je jednak w wyjątkowo cierpliwy sposób, krok po kroku, odwołując się do serii specjalnie wytwarzanych dla tej książki szczegółowych ilustracji. Wszystko po to, by odpowiedzieć na jedno proste pytanie: "Jaki jest tak naprawdę świat w skali kwantowej?". Próby odpowiedzi na nie to właśnie interpretacje mechaniki kwantowej, które zostają obrazowo wytłumaczone w drugiej części książki.
Książka ta może stanowić pierwsze wprowadzenie w świat fizyki kwantowej dla młodzieży licealnej i dorosłych, a także niebanalną odmianę dla czytelników, którzy czytują literaturę popularnonaukową, jednak zainteresowani są świeżym, głębokim i przemyślanym spojrzeniem na świat kwantowy.
Książka gromadzi idealny, systematyczny opis najtrudniejszej i do dziś nierozumianej części mechaniki kwantowej, tak zwanych interpretacji, czyli prób zrozumienia związku między formalizmem matematycznym a wynikami doświadczeń. - prof. Krzysztof Meissner