rozciągliwe formy zatrudnienia stanowią jedno z największych wyzwań stojących przed współczesnym prawem pracy (czy szerzej prawem zatrudnienia). Ustawodawca musi rozstrzygnąć, w jakim zakresie i pod jakimi warunkami dopuścić konstrukcje prawne odbiegające od tradycyjnego modelu zatrudnienia.
Nadal istnieje potrzeba opracowań naukowych poruszających tę problematykę. Dodatkowym walorem książki jest zestawienie polskich tekstów z artykułami opisującymi sytuację we Włoszech. Po pierwsze, włoski rynek pracy jest dotknięty licznymi problemami.
Część spomiędzy nich pod pewnymi względami może przypominać zjawiska charakteryzujące zatrudnienie w Polsce. Rozwój atypowych form zatrudnienia, w tym zatrudnienia niepracowniczego, jest dynamiczny, a choćby niekontrolowany.
Po drugie, włoski ustawodawca zdecydował się na serię reform, które miały zmienić rynek pracy. Przynajmniej część z wprowadzonych rozwiązań warto rozwa- żyć w kontekście zjawisk obserwowanych w Polsce.
Po trzecie, prawo włoskie może dostarczyć przykładów nowych koncepcji w zakresie kwalifikowania zatrudnienia jako zatrudnienia pracowniczego (co w kontekście polskich problemów jest wyjątkowo atrakcyjne).
Książkę można uznać za kompleksową prezentację różnych aspektów zatrudnienia rozciągliwego (atypowego), z tym że część polska koncentruje się głównie na zatrudnieniu pracowniczym. Omawiane są równocześnie poszczególne formy zatrudnienia, jak też kwestie związane z ochroną zbiorową.
Nie zabrakło wreszcie szerszej refleksji z perspektywy polityki zatrudnienia i socjologii pracy. Wszystko to czyni książkę ważną i atrakcyjną pozycją.