Relacja o niezwykłych dokonaniach izraelskich komandosów morskich. 13 Flotylla (Szajetet) to elitarna jednostka izraelskich komandosów morskich. Przez niemało lat samo istnienie tej jednostki nie było podawane do publicznej wiadomości – dużo z jej akcji bojowych wciąż jest utajniona.
Wieloletni żołnierz Flotylli, w latach 1968–71 jej dowódca, a w latach 1979–86 dowódca Marynarki Wojennej Izraela – admirał Ziw Almog opisał przełomowy okres jej istnienia: podniesienie się z zapaści prowadzącej do porażek w wojnie sześciodniowej (1967 r.), działania w wojnie na wyczerpanie (1968–70) i wojnie Jom Kippur (1973 r.).
Ta relacja o niezwykłych dokonaniach izraelskich komandosów morskich w tym okresie jest o tyle cenna, że za podstawę do publikacji posłużył proces wykładów wygłoszonych w latach 2004–2005 w Centrum Studiów Obronnych Galiliego na kursie poświęconym operacjom specjalnym.
Stąd też, poza kronikarskim zapisem, Czytelnik wynajdzie tu szczegółowe analizy rajdów na Adabijję i Zieloną Wyspę, zatopienia dwóch egipskich kutrów torpedowych przez zespoły nurków bojowych używających miniokrętów podwodnych (tzw.
świń) podczas wojny na wyczerpanie, a także działań 13 Flotylli na Morzu Czerwonym i w Zatoce Sueskiej w trakcie wojny Jom Kippur. Rzadko można znaleźć kampanie wojenne tak niezwykle potwierdzające maksymę Napoleona, że na wojnie siły duchowe posiadają się do sił materialnych jak 3:1.
Książka ukazała się po hebrajsku, a także po angielsku, wydana w USA przez Naval War College. Jest ona uważana za tradycyjne już opracowanie dotyczące morskich operacji specjalnych. Wydanie polskie zostało wzbogacone informacjami uzyskanymi od admirała Ziwa Almoga w trakcie wielogodzinnego wywiadu przeprowadzonego w 2016 r.
w Izraelu. Dotyczył on szczegółów dotyczących transformacji 13 Flotylli w oddział o niezwykłych osiągnięciach bojowych i wysokim morale, a także wyszkoleniu i biografii autora. Warto wspomnieć, że rodzice admirała Almoga wyemigrowali z Polski w latach 30.
XX wieku. Książka mieści 85 , a także 29 szkiców i map.