Recenzowana książka stanowi pierwszą w polskim piśmiennictwie próbę użycia współczesnych koncepcji systemowych do analizy funkcjonowania rodzin z problemem alkoholowym (...). Na szczególne wyróżnienie zasługują rozdziały poświęcone współuzależnieniu i DDA.
Rozważania autora konfrontują rozpowszechnione i użytkowane do celów edukacyjnych charakterystyki tych zjawisk z wynikami badań empirycznych (...). Ciekawe i optymalne wydają się sugestie autora eksponujące zasadność traktowania współuzależnienia przede wszystkim jako oryginalnej i dysfunkcjonalnej adaptacji do patologicznych relacji albo sytuacji rodzinnych i rozpoznawania różnic indywidualnych wśród osób współuzależnionych (...).
W udokumentowany empirycznie sposób autor podważa nadal lubiane w Polsce przekonania utożsamiające DDA z jakimś specyficznie wyszczególnionym zaburzeniem emocjonalnym (...). Wyniki badań wskazują na zmiany w funkcjonowaniu rodzin alkoholowych, które pojawiły się po rozpoczęciu terapii odwykowej poprzez mężów.
Z recenzji prof. Dr. Hab. Jerzego Mellibrudy, SWPS Warszawa