Generał porucznik William Balck (1858–1924) był niekwestionowanym autorytetem w sprawach taktyki jeszcze przed I wojną światową – nie tylko w Niemczech lecz i w całym ówczesnym świecie. Jego książki – a przeważnie wielotomowa „Taktyka”, wydawana wielokrotnie do 1915 r. – cieszyły się dużą popularnością wśród oficerów i tłumaczone były na niemało języków. W czasie obszernej Wojny Balck dowodził najpierw brygadą na froncie wschodnim, a potem najróżniejszymi dywizjami na froncie zachodnim. Wielokrotnie wyróżnił się w walce i odznaczony został najwyższym niemieckim orderem Pour le Mérite.
Po zakończeniu wojny generał Balck postanowił opisać to co wydarzyło się w sferze taktycznej w latach 1914–1918. „Rozwój taktyki w ciągu dużej Wojny”, po raz pierwszy wydany w 1920 r., okazał się bestsellerem. Znakomity znawca zagadnień taktycznych, ale przecież i praktyk, napisał książkę, którą momentalnie przetłumaczono na hiszpański, rosyjski, polski, angielski i grecki.
Na tle coraz pokaźniejszej literatury poświęconej I wojnie światowej, książka generała Balcka ukazuje się jako dzieło szczególne. Po dziś dzień pozostaje jedną z najlepszych analiz zmian taktycznych w ciągu szerokiej Wojny, wciąż wywierając swój wpływ, choć już nie na wojskowych, a na historyków i osoby zainteresowane I wojną światową. Dzięki lekturze „Rozwoju taktyki…” osiągalne jest udoskonalone zrozumienie przebiegu tego konfliktu, a także przyczyn, dla których pochłonął on taki ogrom ofiar.