Publikacja obejmuje całość zagadnień związanych z prowadzeniem ksiąg rachunkowych przedsiębiorców. Autorka – biegły rewident – omawia funkcjonowanie wszelkich kont poprzez wyróznionie księgowań charakterystycznych zdarzeń gospodarczych i schematów księgowań bardziej niełatwych operacji.
Każde konto opatrzone jest komentarzem, z którego Czytelnik może się dowiedzieć, jakie powinno ono wykazać saldo oraz gdzie tę informację należy umieścić w sprawozdaniu finansowym, sporządzanym jednocześnie poprzez obszerne, jak i nieznaczne jednostki, które w tym względzie stosują uproszczenia.
Poszczególne zdarzenia gospodarcze – zarówno ich ewidencja, jak i wycena – są rozpoznane w świetle polskiej ustawy o rachunkowości, krajowych standardów rachunkowości i przepisów międzynarodowych (MSSF i MSR).
Rachunkowość firmy powinna stanowić zintegrowany system informacyjny do celów rachunkowości finansowej, zarządczej i podatkowej. Wyzwaniem jest jednak optymalne skonstruowanie zakładowego planu kont – jako podstawy ewidencji w księgach rachunkowych. Nieodzowną pomocą jest w tym zakresie niniejsza kompleksowa publikacja. Zostały w niej przedstawione zasady konstrukcji zakładowego planu kont. Zaproponowany został jeszcze przykładowy plan kont – jako wzorzec, który można użyć przy opracowywaniu zakładowego planu kont jednostki.
Książka ta powstała, aby być przydatnym narzędziem i merytoryczną pomocą dla każdego księgowego. W przezroczysty i kompleksowy sposób pokazuje użyteczny wymiar rachunkowości – funkcjonowanie wszystkich kont, zasady wyboru wyceny oraz rozwiązań ewidencyjnych, udział poszczególnych kont wynikowych w ustaleniu wyniku finansowego.
Małgorzata Trentowska – biegły rewident z wieloletnią praktyką zawodową, wykładowca Stowarzyszenia Księgowych w Polsce O/O w Warszawie. Od wielu lat prowadzi szkolenia w ramach obligatoryjnego doskonalenia zawodowego biegłych rewidentów. Specjalizuje się w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej, sporządzaniu skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych, rachunkowości w procesie łączenia podmiotów. Jej zainteresowania zawodowe obejmują w dodatku zagadnienia związane z organizacją rachunkowości, ze szczególnym uwzględnieniem organizacji rachunku kosztów w podmiotach prowadzących działalność operacyjną w zróżnicowanym zakresie i wymiarze.