Z recenzji prof. Dr. Hab. Mirosława Nagielskiego Reasumując Z.Hundert przedstawił wielce atrakcyjną pracę prezentującą dzieje jazdy husarskiej w dobie wojny Rzeczypospolitej z Turcją, nie ograniczając się zresztą do husarii koronnej.
Zwrócił uwagę na szereg problemów spornych w dotychczasowej literaturze, które do dziś nie zostały prawidłowo oświetlone. Zasługą autora jest nie tylko ukazanie kadry oficerskiej tych chorągwi; szczegółowe przedstawienie ich służby wojskowej począwszy od czasów wojen kozackich w wielu przypadkach odkrywając nieznane epizody ich działalności i przynależności chorągiewnej.
niezwykle znaczne są Jego wnioski tyczące okresu 1667-1673 gdzie nie możemy dysponować aktami skarbowo-wojskowymi. W wyniku zastosowania tworzyw rękopiśmiennych innej proweniencji udało się autorowi ukazać przemiany w korpusie dowódczym tego okresu, w tym widoczne awanse i zmiany przynależności pułkowej tak rotmistrzów jak kadry porucznikowskiej jazdy koronnej.
Praca ta wszechstronnie ilustrująca dzieje husarii koronnej tak pod względem analizy jej uzbrojenia, wyposażenia, składu społecznego i walorów jakimi dysponowała na polu walki ze wszech miar zasługuje na uwagę i bez wątpienia zainteresuje nie tylko znawców epoki staropolskiej ale szersze spektrum czytelników, dla których husaria i jej sukcesy stanowiły najatrakcyjniejsze karty chwały oręża polskiego tego okresu.