W obecnych czasach problematyka związana z obronnością i bezpieczeństwem państwa stanowi pokaźny problem organizacyjno-techniczny, wymagający skoordynowanego wykorzystania trafnych sił i środków. Żeby móc wykorzystywać je w sposób racjonalny, optymalny do pojawiających się zagrożeń, potrzebnym staje się właściwa ich identyfikacja oraz ocena strategii przeciwdziałania im.
Problemy związane z podejmowania decyzji w sytuacjach zagrożeń dla obronności i bezpieczeństwa narodowego mogą zostać rozwiązane poprzez badanie skonstruowanych modeli wariantów decyzji, wykorzystując w tym celu narzędzia z repertuaru analizy systemowej.
W procesie wyboru odpowiedniej strategii przeciwdziałania zagrożeniom dla zdefiniowanej sytuacji zagrożeń będą przydatne modele analityczno-ocenowe, które stanowią podstawę metod wielokryterialnej analizy porównawczej, będących sprawnym narzędziem wspomagającym decydentów.
Celem prezentowanego opracowania było zaproponowanie użycia wybranych narzędzi analityczno-ocenowych w systemie wspomagania decydentów w procesach podejmowania decyzji w sytuacjach zagrożeń dla obronności i bezpieczeństwa państwa.
Realizując założony cel dokonano przeglądu definicji zagrożeń ich , a także metod identyfikacji. Szczególna uwaga została poświęcona zagrożeniom związanych z bezpieczeństwem cyberprzestrzeni, będących dzisiaj głównym problemem związanych z działaniami potrzebnymi dla zapewnienia satysfakcjonującego stanu systemu obronnego bezpieczeństwa państwa.
Biorąc pod uwagę wspomaganie decydentów w tych działaniach zaprezentowane zostały wybrane strategie przeciwdziałania sytuacjom zagrożeń. Oddzielnym problemem, na który zwrócono tu uwagę to dobór kryteriów oceny i porównywania strategii przeciwdziałania.
integruje się to z właściwą oceną sytuacji decyzyjnej (identyfikacja zagrożeń, ich źródeł oraz przewidywanych skutków, ocena własnych zasobów mogących stanowić potencjał obronny stosowany do przeciw-działania, a także dostępne strategie i ich sprawność).
Przyjęte zostały typowe algorytmy znane z analizy decyzyjnej będącej elementem analizy systemowej. Rozważania kończy sugestia użycia wybranych metod równocześnie ilościowych jak i jakościowych w systemie wspomagania decydentów w sytuacjach krytycznych jakimi są sytuacje zagrożeń dla obronności bezpieczeństwa państwa.
Autorzy mają nadzieję, iż książka będzie stanowić pomoc dla analityków systemowych jak i decydentów zajmujących się analizą stanu systemu obronnego i bezpieczeństwa państwa w procesach identyfikacji zagrożeń jak i strategii przeciwdziałania im.
w dodatku może stanowić wstęp do projektowania systemu wspomagania decydentów w procesach oceny zagrożeń oraz wyboru słusznych do sytuacji strategii przeciwdziałania.