W czasach, gdy Krzysztof Kolumb przemierzał Atlantyk, a Leonardo da Vinci malował "Monę Lisę", niemiecki bankier Jakub Fugger zgromadził majątek, który uczynił go najbogatszym człowiekiem wszech czasów. Spryt, przebiegłość i inteligencja pozwalały mu chwytać okazje, kreować nowe strategie biznesowe i górować nad rywalami w negocjacjach. Dzięki zmysłowi do interesów zdołał nakłonić papieża do legalizacji udzielania pożyczek. Miał niezwykłą w tamtych czasach odwagę i determinację, aby stawić czoła władcom i zmuszać ich do zwrotu zaciągniętych u niego długów, i to wraz z odsetkami. Wpływał na wyniki elekcji w wielu krajach, miał szczególny udział w rozwoju reformacji.
W książce "Największy bogacz wszech czasów" Greg Steinmetz ukazuje tę ważną, choć niewiele znaną historyczną osobistość na tle odległej epoki i jednocześnie ze współczesnej perspektywy. Proponuje frapującą opowieść o idealnym, nieustępliwym bankierze i zarazem niezbyt szczęśliwym, niejednoznacznym etycznie człowieku wczesnego Renesansu.
Kogo bez wątpienia zainteresuje polski przekład książki Grega Steinmetza?
– To pasjonująca propozycja dla zwolenników biografistyki, osób zainteresowanych opisami życia w dawnych czasach;
– atrakcyjna lektura dla historyków zajmujących się dziejami Europy późnego przeciętniewiecza i początków odrodzenia;
– ekonomiści zajmujący się inżynierią finansową i ekonometrią znajdą w tej książce fachowy opis prapoczątków i źródeł współczesnych rozwiązań finansowych, bankowych i analitycznych;
– dla politologów będzie to ciekawe źródło wiedzy o dawnych mechanizmach (dodajmy wiecznych i niezmiennych) rządzących szczególnym aliansem polityki i finansów – to one kreowały ówczesnych papieży, królów i cesarzy, decydowały o kondycji księstw i królestw na kontynencie europejskim i kierunkach eksploracji Nowego Świata;
– wielbicieli sztuki zainteresuje, iż Fugger, bankier, kupiec i filantrop, choć nie mecenasował artystom, był jednak fundatorem genialnych rodowych obiektów architektonicznych, kolekcjonerem unikatowych klejnotów, a jego portret wyprodukowany poprzez Albrechta Dürera – zdobiący okładkę też polskiej edycji książki Steinmetza – to jedno ze genialnszych dzieł tego artysty.