Ustawa Prawo zamówień publicznych podlega ostatnio ciągłym nowelizacjom. Wszyscy praktycy, zobligowani do stosowania jej przepisów, są zmuszeni do systematycznej lektury zawartych w niej uregulowań, które wyznaczają kształt prowadzonych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego. Zmiany dotyczą nie tylko podmiotu zamawiającego, ale także wskazują nowe reguły prowadzenia samego postępowania czy również eliminują z obowiązujących dotychczas przesłanek unieważnienia postępowania te, które dotyczą podmiotu realizującego przedmiot zamówienia.
Obowiązujące przepisy, które z założenia mają bronić interesy finansowe Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego, winny tworzyć system wzajemnie się uzupełniający. Podstawy prawne zróżnicowanych form odpowiedzialności nie w każdym jednak przypadku wyłączają jednoczesne używanie innych przepisów i wyróznionych tam form odpowiedzialności, dlatego możemy się spotkać z ich kumulacją.
Prezentowana publikacja mieści krótkie omówienie najważniejszych zbiegów odpowiedzialności za naruszenie przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, w szczególności w nawiązaniu do prawa karnego, szeroko rozumianego prawa finansowego, a także prawa cywilnego.