Obróbka skrawaniem zajmuje i w dającej się przewidzieć przyszłości będzie zajmować pozycję dominującą wśród klasycznych metod kształtowania. Wynika to z staranności obróbki, nieosiągalnej innymi metodami, a także elastyczności - od kilku lat, zwłaszcza w przemyśle lotniczym, obserwuje się tendencję do obróbki złożonych części z pełnego materiału, co ogranicza czas ich wykonania, dzięki eliminacji realizowania przygotówki, jej transport itd.
Niniejszy podręcznik powstał w wyniku ponad czterdziestoletnich doświadczeń autora jednocześnie w badaniach z zakresu obróbki skrawaniem jak i prowadzeniu zajęć dydaktycznych, zwłaszcza wykładów. Ze względu na zainteresowania naukowe autora i zapotrzebowania przedmiotów, do których podręcznik ten ma służyć („Obróbka skrawaniem", „Wysokoproduktywna obróbka Skrawaniem", a także „automatyczny nadzór wytwarzania"), w podręczniku tym obok podstaw obróbki skrawaniem, szczególną uwagę poświęcono zagadnieniom dynamiki cyklu skrawania i samoczynnej diagnostyki stanu narzędzia i cyklu skrawania.
W książce przedstawiono aktualny stan wiedzy w zakresie: • progresywnych materiałów narzędziowych, • Procesów tworzenia wióra, sił skrawania i zjawisk grzewczych, • Zużycia i trwałość ostrza oraz skrawalności materiałów konstrukcyjnych • Dynamiki procesu skrawania • Diagnostyki stanu narzędzia i cyklu skrawania • Obróbki materiałów stosowanych w przemyśle lotniczym.
Książka jest adresowana do studentów wydziałów mechanicznych uczelni technologicznych, jak też to inżynierów mechaników, technologów, pracowników ośrodków badawczych, pragnących odświeżyć i pogłębić swoją wiedzę w zakresie obróbki skrawaniem.