W opracowaniu przedstawiono najważniejsze osiągnięcia w dziedzinie szeroko pojętej nanotechnologii w elektronice z wykorzystaniem nanomateriałów węglowych, poczynając od opisu procesów ich syntezy, poprzez narzędzia badawcze użytkowane do oceny ich cechy, a kończąc na praktycznych i potencjalnych zastosowaniach w elektronice.
Autor skupił się na przedstawieniu światowych osiągnięć w dziedzinie badań i użycia nanomateriałów węglowych w technice drukowanej. W książce zawarto krytyczną analizę aspektu wykorzystania nanomateriałów węglowych, których niespotykane wcześniej cechy elektroniczne, mechaniczne, cieplne, optyczne, chemiczne i biologiczne sugerowały niemal nieograniczone możliwości aplikacyjne, co rozbudzało marzenia o wykorzystaniach mogących zrewolucjonizować nasz świat technologii i nauki.
Próby użycia tych unikatowych możliwości wymagają jednak całkiem nowych rozwiązań technologicznych, technologicznych i badawczych. Książka powinna być zrozumiała dla studentów stopnia magisterskiego, mających wiedzę z zakresu matematyki, fizyki, chemii i inżynierii materiałowej.
Może być także {pomocn|przydatn)a dla naukowców z innych obszarów badań oraz kadry dydaktycznej jako podręcznik do zajęć z zakresu nowych technologii elektronicznych.