Krucha piękność, którą należy się zaopiekować, czy cyniczna bywalczyni hollywoodzkich imprez? Głupiutka modelka czy skrzętnie ukrywająca swoją inteligencję femme fatale? Marilyn miała mnóstwo twarzy. Zachowały się po niej filmy fabularne i tomiki wierszy, powstały dokumenty, tysiące artykułów prasowych, biografie, fikcyjne opowieści autorstwa Normana Mailera czy Joyce Carol Oates.
Możemy obejrzeć zdjęcia przedstawiające jej urodę i życie. Wydaje się, iż na temat Marilyn Monroe powiedziano już wszystko. Jaka więc była naprawdę? „Twarze Marilyn Monroe" po raz pierwszy opisują powstawanie legendy.
Zbierają opowieści i anegdoty, przyglądają się wizerunkowi Marilyn wytwarzanemu przez ludzi, którzy ją znali, aktorów, reżyserów, poprzez widzów, krytyków filmowych, biografów. Autorka przeciwstawia je sobie, konfrontuje z wypowiedziami samej Monroe.
I dociera do źródeł tego idealnego amerykańskiego mitu, którym Marilyn Monroe stała się już za życia, a który wyjątkowo umocnił się po jej przedwczesnej śmierci. To fascynująca układanka o najmocniej nieodgadnionej aktorce świata.
Twarze Marilyn Monroe obalają mity przez lata stworzone na temat tej najszczególniej tajemniczej aktorki. „The Herald" Sarah Churchwell koncentruje się na kontrowersjach dotyczących życia i dorobku Marilyn Monroe.
„The Daily Express" Skarbnica wiedzy na temat Monroe, a jednocześnie stanowczo celna analiza współczesnej kultury masowej. „Publishers Weekly" Sarah Churchwell – publicystka i krytyczka kultury, wykłada literaturę amerykańską na Uniwersytecie Wschodniej Anglii.
Publikuje m.in. W „The New York Times Book Review", „Times Literary Supplement", „The Guardian", „The Observer". Jurorka konkursu literackiego Man Booker Prize.