W obecnej rzeczywistości dostrzega się wzrost zachowań dewiacyjnych wśród różnych grup wiekowych, co powoduje, że nie maleje zainteresowanie poszukiwaniem produktywnych sposobów ich eliminowania i zapobiegania.
[…] W kręgu powyższych, społecznie i pedagogicznie ważnych, a także aktualnych kwestii pozostają zagadnienia resocjalizacji instytucjonalnej młodzieży niedostosowanej społecznie, które są podejmowane poprzez dra Michała Kranca w niniejszej publikacji.
Autor analizuje je pod kątem metodycznym dotyczącym formalno-prawnej organizacji, założeń teoretycznych odnoszących się do poszczególnych obszarów zadaniowych i sposobów ich osiągania. […] Na podstawie dokonanych analiz formułuje także postulat o potrzebie modernizowania i reformowania młodzieżowych ośrodków wychowawczych.
wyróznionia do proponowanych zmian organizacyjno-metodycznych prezentuje w autorskim opracowaniu, tj. Ramowym rozkładzie dnia pracy resocjalizacyjnej w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, a także Podstawie programowej wychowania resocjalizacyjnego dla młodzieżowych ośrodków wychowawczych.
[…] dodatkowo należy podkreślić, iż książka jest poznawczo wartościowa, podkreśla ją bowiem ergonomiczna poręczność dla potrzeb kształcenia i doskonalenia kadr placówek resocjalizacyjnych. Z recenzji dr hab.
Danuty Kowalczyk, prof. UO