Wydawać aby się mogło, że o Adamie Mickiewiczu nie da się już stworzyć żadnego odkrywczego dzieła. Bohdan Urbankowski – autor najkorzystniejszej monografii o Józefie Piłsudskim – wyrównuje rekord życiowy, udowadnia, iż można o poecie napisać w sposób pasjonujący, prekursorski i zarazem jakże współczesny.
W tej nietypowej biografii Urbankowski odkrywa tajemnice życia i twórczości Mickiewicza, opowiada o pierwszych miłościach poety i jego zagadkowej śmierci w Konstantynopolu, przytacza dokumenty wyjaśniające spór o jego książęce, szlacheckie, a choćby chłopskie pochodzenie, w oparciu o źródła obala „rewelacje” na temat żydowskiej proweniencji wieszcza. Z erudycją pisze o religijnych rozterkach i herezjach Mickiewicza, przybliża jego prekursorską filozofię i odurzenie mistycznym towianizmem, przy okazji rozstrzygając wieloletni spór o ewentualną agenturalność Andrzeja Towiańskiego. Łącząc wiedzę z wnikliwością detektywa, autor analizuje rzekome szyfry dzieł Mickiewicza.
Dzieło Urbankowskiego potwierdza, że słowa Zygmunta Krasińskiego My z niego wszyscy nie straciły na aktualności.
dopełniającą atrakcją książki są Listy w niebieskich kopertach – nagradzany już i wystawiany, lecz dotąd niedrukowany zbiór wierszy poświęconych Mickiewiczowi. Układają się one w epicką opowieść, która sięga zaświatów,choćby i tam się nie kończy.