Publikacja demonstruje jakie okresy wypowiedzenia stosować dla umów o pracę na okres próbny, na czas określony, na czas nieokreślony oraz umów na zastępstwo. Można się z niej również dowiedzieć jak liczyć okresy wypowiedzenia ustalone w dniach, tygodniach i miesiącach. Na przykładach pozostało pokazane kiedy początkuje się okres wypowiedzenia dla poszczególnych umów o pracę, a kiedy się kończy. Szczególną uwagę zwrócono na przepisy przejściowe dotyczące okresów wypowiedzenia umów o pracę na czas określony. Od 22 lutego 2016 r. Zmieniły się bowiem zasady wypowiadania umów o pracę na czas określony. Po zmianach przepisów, okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony – analogicznie jak przez wypowiadaniu umów bezterminowych – jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Przed nowelizacją wynosił on 2 tygodnie, jeżeli umowa była zawarta na okres powyżej 6 miesięcy i strony wprowadziły w jej treści zapis o możliwości wypowiedzenia umowy o pracę. Zgodnie z przepisami przejściowymi:
– do umów o pracę na czas określony zawartych na okres do 6 miesięcy albo zawartych na okres dłuższy aniżeli 6 miesięcy, w których nie przewidziano możliwości ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, trwających 22 lutego 2016 r., w zakresie dopuszczalności ich wypowiedzenia stosuje się przepisy dotychczasowe, co oznacza, iż umowy te nadal nie mogą być wypowiedziane,
– przy wypowiadaniu umów o pracę na czas określony zawartych na okres dłuższy niż 6 miesięcy, w których przewidziano możliwość ich rozwiązania z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia, trwających 22 lutego 2016 r., stosuje się nowe okresy wypowiedzenia, uzależnione od zakładowego stażu pracy pracownika.