Niniejszy tom mieści materiały prasowe powstałe wyjątkowo w Warszawie w latach 1940–1943. Obejmuje: znikome pisemko „A kol in der midbar" o charakterze ściśle religijnym, wydane poprzez Agudat Izrael; czasopisma syjonistyczne „HaMedina", „Magen Dawid", „Szwiw" i „Undzer Hofnung"; czasopisma asymilatorskie „Żagiew", „Biuletyn Informacyjny – Żagiew", a także „Komendant Główny Organizacji Żagiew. Odezwa".
Prezentowany materiał jest nad wyraz rozmaity pod względem tematycznym, językowym i proweniencyjnym (a także graficznym). Poszczególne czasopisma dzieli nie tylko język (żydowski, hebrajski, polski), ale też spojrzenie na otaczającą rzeczywistość: od interpretowania sytuacji w kategoriach wyłącznie religijnych, przez postrzeganie wszystkiego w kontekście idei syjonistycznej i przyszłego państwa żydowskiego, aż po koncentrowanie się na sprawach polskich i walce z wrogiem.
Jedynym łącznikiem jest umowne umiejscowienie środowisk stojących za poszczególnymi tytułami po prawej stronie sceny politycznej. Jest to jednak prawica, którą dzieli wszystko, co dla każdej „normalnej" prawicy najważniejsze, czyli religia, narodowość i język.