starczy kilka minut dziennie, by dzięki ukrytej mocy rutynowych doświadczeń zbudować nowe struktury neuronowe w mózgu i całkowicie zmienić swoje życie!
W toku ewolucji ludzki mózg rozwinął się w taki sposób,ekspresowo się uczyć i wyciągać wnioski ze złych doświadczeń. Stanowił wewnętrzny system ostrzegania przed niebezpieczeństwami. Nastawienie na wychwytywanie zagrożeń pomagało naszym przodkom przetrwać. Dzisiaj nie musimy każdego dnia walczyć o życie, lecz nasz mózg nadal działa jednakowo – każdą negatywną sytuację uznaje za zagrożenie i „pamięta” o niemało dłużej niż pozytywne doświadczenie.
Możemy jednak to zmienić i „zaprogramować” swój mózg tak, żeby działał inaczej. Mózg jest plastyczny i doświadczenia mogą go kształtować. Zmienia się w zależności od tego, na czym się koncentrujemy. Jeśli nieprzerwanie skupiasz się na zmartwieniach, zagrożeniach czy urazach, to stajesz się bardziej podatny na lęk, przygnębienie, smutek czy poczucie winy. Jeżeli zaś skoncentrujesz się na dobrych wydarzeniach, to twój mózg przybierze inny kształt, będzie „zaprogramowany” na siłę i niepodatność, realistycznie optymistyczne nastawienie, pozytywny nastrój oraz poczucie własnej wartości.