Wyróżnikiem energetyki w gospodarce jest inercja. Wynika ona z między innymi z uwarunkowań infrastrukturalnych, specyfiki rozwiązań branżowych, a także charakterystyki sektora paliwowo-energetycznego, dynamiki postępu technicznego i zdolności jego implementacji. Okoliczności, które odpowiadają za przesunięcie w czasie realizacji podejmowanych decyzji, jest więcej. Każda z nich ma swój szeroko pojęty wymiar gospodarczy i odzwierciedlenie finansowe. Właściwość ta znajduje swoje odbicie na rynku branżowym. Rafineria integruje się z mocnym dostawcą ropy naftowej na mnóstwo miesięcy, a w głównej mierze lat, gdyż dopasowuje swą produkcję do określonych parametrów technologicznych. Zmiana trwa długo, jeśli jest w ogóle osiągalna bez przebudowy linii produkcyjnej. Zależność od sieci przesyłowej i magazynowej wydłuża ten cykl, a nierzadko wyklucza. Rynki odwzorowują ten stan, stąd zachodzące na nich przeobrażenia cechuje podobna dynamika.
Inną pokaźną cechą energetyki i związanego z nią obszaru wymiany handlowej jest jej upolitycznienie. Oznacza ono oddziaływanie w obrocie towarowym grupy czynników, dla których popyt i podaż nie należą do najmocniejszych, a cena artykułu będącego przedmiotem obrotu odgrywa drugorzędną rolę. Wynika to ze strategicznego charakteru tych dóbr będących przedmiotem transakcji, które posiadają pokaźne znaczenie dla bezpieczeństwa ekonomicznego i rozwoju gospodarczego. Dlatego funkcjonowanie sektora paliwowo-energetycznego i powiązanego z nim rynku jest w centrum zainteresowania każdego państwa. Należycieść ta dotyczy w całej rozciągłości regionu Południowego Kaukazu. Przyczyn tego stanu rzecz doszukiwać należy się m. In. Nieprzeciętnej strukturze tamtejszych relacji etnicznych, religijnych, które przekładają się na zarys panujących tu stosunków międzynarodowych. Jest to bez wątpienia części świata, która uwydatnia się spomiędzy innych złożonością geopolitycznych uwarunkowań i odmiennym aniżeli oficjalnie przyjęty przebiegiem granic.
wybór państw Południowego Kaukazu jako obiektu badań w obszarze sektora paliwowo-energetycznego i związanym z tym rynkiem z jednej strony wynika z sytuacji geopolitycznej, w jakiej się on znajduje, natomiast z drugiej ze strategicznego znaczenia gospodarczego, jakie posiada jego lokalizacja. Każdy z tych elementów rozpatrywany z osobna jak i także obydwa łącznie czynią jego casus naukowo ciekawym. W pierwszym przypadku przedmiotem dociekań pozostaje wpływ, jaki wywierają utrzymujące się w regionie relacje bilateralne na stan miejscowych gospodarek. Nie trudno go zauważyć obserwując rzeczywistość gospodarczą Armenii, Azerbejdżanu czy Gruzji, lecz skala i siła tego oddziaływania nie jest już tak transparentna. Podobnie rzecz się ma z stosunkami z najbliższym otoczeniem usytuowanym po sąsiedzku. Istnienie zależności pomiędzy jakością, a sy...