ciekawe, esencjonalne i prowokujące do myślenia teksty o Kościele
Być z Kościołem, gdy przeżywa momenty swej świetności, swój „złoty wiek", nie jest trudno. Wyzwaniem stają się chwile, w których przechodzi on poprzez „noc"; okresy, gdy zmaga się ze swoimi grzechami. Jak pisać o kondycji wspólnoty uczniów Jezusa, nie tylko nie bojąc się trudnych tematów, lecz także wyznając Kościół, który ma być miejscem, gdzie szuka się wiary? Ksiądz Andrzej Draguła stara się znaleźć balans pomiędzy potrzebnym realizmem a broniącą od rozpaczy nadzieją.
Kościół, który wyznaję, widzi grzech, osądza go, ale się na nim nie zatrzymuje. Widzi dalej i żyje nadzieją, którą pokłada w tym, którego Mistycznym Ciałem jest – w Chrystusie, i w Duchu Świętym, który go łączy i udziela mu własnej świętości.
Autor nie daje banalnych odpowiedzi na nurtujące wielu ludzi pytania o Kościół, lecz pisząc o sytuacji katolików, kwestii apostazji, przyszłości parafii czy seminariów duchownych, szuka przestrzeni wiarygodności, a także symptomów zmian. Wychodzi naprzeciw człowiekowi XXI wieku, jego oczekiwaniom i tęsknocie za wspólnotą ludzi wierzących, którym „radość i nadzieja, smutek i trwoga" współczesnych nie są obce. Nie traci wiary w to, iż pojawiają się jaskółki zwiastujące wiosnę Kościoła w Polsce.
Ks. Andrzej Draguła (ur. 1966) –dr hab. Teologii, profesor w Instytucie Nauk Teologicznych Uniwersytetu Szczecińskiego. Zajmuje się teologią pastoralną w perspektywie kulturowej, związkami pomiędzy teologią a kulturą i werbalną i ikoniczną komunikacją religijną. W Wydawnictwie WAM opublikował m.in.: Czy Bóg nas kusi? 55 pytań o wiarę; Plaża zbawionych. Kazania na czasie; Bóg incognito. Kazania z nadzieją.