Opracowany w postaci słownikowej zasób nazwisk gromadzi poświadczone w archiwalnych źródłach regionalnych formacje identyfikacyjne mieszkańców południowej części Śląska, należącej w XIX wieku do Księstwa Cieszyńskiego.
zebrane antroponimy obrazują cykl ostatecznego kształtowania się i stabilizacji funkcji XIX-wiecznych nazwisk na Śląsku Cieszyńskim, reprezentujących miasto Cieszyn wraz z okolicznymi miejscowościami, ze wsiami, z koloniami i przysiółkami.
"Słownik nazwisk mieszkańców południowego Śląska XIX wieku" jest pierwszym antroponomastykonem, obejmującym swoim zakresem region południowego Śląska w okresie największego dla tego obszaru rozwoju.
Materiał zawarty w "Słowniku…" może służyć badaniom nad antroponimią niemiecką i czeską, ilustruje bowiem bogaty zasób antroponimów w oryginalnej postaci (niemieckiej i czeskiej) oraz formacji w rozmaitym stopniu przekształconych pod wpływem pisowni polskiej, jak w dodatku struktur wykazujących germańskie i czeskie atrybuty językowe.
skategoryzowany zbiór nazwisk z całą pewnością posłuży również za materiał źródłowy do dalszych – regionalnych i ogólnopolskich badań. Słownik może być na dodatek przydatny w procesie edukacyjnym, służąc polonistom i nauczycielom historii jako materiał egzemplifikacyjny do przygotowania niebanalnych lekcji o języku (gwarze), tradycji i historii regionu, jego kulturze i wartościach.