Jest to książka nieszablonowa w bogatej już literaturze reform gospodarczych, poświęcona początkowej i zarazem zasadniczej fazie transformacji ustrojowej w Polsce. Jej oś konstrukcyjna to opis, zawarty przeważnie w dokumentach, aktywności naukowej i ekspercko-politycznej profesora Stanisława Gomułki wybitnego ekonomisty i współtwórcy radykalnej reformy rynkowej w Polsce.
Prezentowany tom otwiera wywiad-rzeka, przeprowadzony przez profesora Tadeusza Kowalika, w którym rekonstrukcja barwnego życia Stanisława Gomułki i okoliczności formowania się koncepcji reform gospodarczych pozwalają pokazać ten szczególny splot niewiele znaczącej i dużej historii.
Z tego punktu widzenia pasjonująca jest lektura listów, które Gomułka wymieniał z wybitnymi ekonomistami z całego świata, działaczami opozycji demokratycznej, a później politykami. Historyk dziejów najnowszych wyszuka w tym tomie dokumenty rzucające nowe światło na przełom roku 1989, m.in.
na wydarzenia poprzedzające reformy rządu Mazowieckiego, takie jak współpraca z MFW, a także przedsięwzięcia doradcze George a Sorosa. Podstawą tomu jest szczegółowy opis dyskusji programowych, źródeł podejmowanych decyzji, a także dokumentacja tego, co przeszło do historii jako plan Balcerowicza Powyższy opis pochodzi od wydawcy.