Komentarz jest mistrzowskim opracowaniem zawierającym uaktualniony tekst ustawy i pokaźne objaśnienia ujęte w tezy. Mieści całościowe omówienie przepisów prawa o nowoczesnaniu przed sądami administracyjnymi, bez różnicowania, czy poszczególny jego przepis ma korzenie w przepisach kodeksu postępowania cywilnego, czy został przejęty z ustawy o Naczelnym Sądzie Administracyjnym z 1995 r.
też stanowi nowe rozwiązanie procesowe. W książce uwzględniono zmiany wprowadzone m.in. Poprzez: ustawę z dnia 10 stycznia 2014 r. O zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw, która wejdzie w życie 11 lutego 2017 r.
i ma na celu usprawnienie funkcjonowania e-administracji, oraz ustawę z dnia 9 kwietnia 2015 r. O zmianie ustawy - Prawo o innowacyjnaniu przed sądami administracyjnymi (obowiązującą od 15 sierpnia 2015 r.), której celem jest: uproszczenie i zapewnienie szybkości innowacyjnania przed sądami administracyjnymi, równocześnie w pierwszej, jak i w drugiej instancji, wyeliminowanie rozbieżności w orzecznictwie sądowym powstałych na gruncie wykładni dotychczasowych przepisów o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
W komentarzu zostało szeroko wykorzystane orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i wojewódzkich sądów administracyjnych. Zaprezentowano też bogaty dorobek literatury przedmiotu.
Adresaci: Komentarz jest skierowany do sędziów, adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych, rzeczników patentowych, pracowników organów administracji, dla których znajomość procedury sądowoadministracyjnej jest nieodzowna.
Będzie w dodatku stanowić pomoc dla studentów wydziałów prawa i administracji.