Problem podmiotu to chyba jedna z najważniejszych kwestii pojawiających się w myśli Foucaulta " filozofa, który znany jest jako autor "śmierci człowieka". Choć w swej najgłośniejszej książce wyraził wątpliwość co do trwałości owego wytworu współczesnej episteme, to dalsze jego prace dowodzą, że człowiek nadal pozostaje wielkim pytaniem oraz wyzwaniem dla filozofii.
W kolejnych, tym razem genealogicznych, dziełach Foucault starał się odtworzyć wszystkie zdarzenia, które przyczyniły się do powstania współczesnego sposobu rozumienia człowieka. Rozważania poświęcone kulturze antycznej " ostatni przedmiot badań Foucaulta " stanowią pewną przeciwwagę dla genealogii człowieka, lecz czy świadczą o dokonaniu się swoistego zwrotu w poglądach tego myśliciela" To jedno z pytań, na które prezentowana książka usiłuje odpowiedzieć.
Jest próbą podsumowania poglądów Foucaulta na temat podmiotu. Jej celem stało się nie tylko pokazanie kierunku rozwoju myśli francuskiego filozofa, ale także podjęcie dyskusji z pewnymi interpretacyjnymi kliszami, które we wczesnym Foucaulcie każą widzieć mordercę człowieka, a w późnym nawróconego humanistę.
dr Urszula Zbrzeźniak jest adiunktem w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się współczesną myślą francuską.