Książka Historia Włoch Christophera Duggana uzupełniona aneksem o współczesność poprzez doktor Małgorzatę Jaszczuk-Surmę jest nadzwyczajnym, zwięzłym kompendium wiedzy o wydarzeniach jakie miały miejsce na obszarze półwyspu, poczynając od czasów rzymskich do dzisiejszych. Przedmiotem największego zainteresowania autora nie była tylko historia, lecz i zagadnienia polityczne.
początkując od krótkiej charakterystyki położenia Włoch w Europie, warunków glebowych i klimatycznych, minimalistycznców mineralnych i czynników geograficznych, które miały wpływ na losy kraju, Autor wplata tu na dodatek analizę kwestii gospodarczych, społecznych i kulturalnych. Tematyką, który w książce służy jako wątek spajający historię tego kraju jest problem budowania jedności narodowej. Wyłonienie się państwa włoskiego w latach 1859-1860 traktować można jednocześnie jako dzieło przypadku, jak i wynik świadomego planowania. W następstwie tego po zjednoczeniu kolejne rządy Włoch zmuszone były zmierzyć się z problemem zbudowania poczucia wspólnej tożsamości narodowej, a także przywiązania ludności półwyspu do nowego porządku instytucjonalnego, w tym otwarcie na przyjęcie nowych członków wspólnej Europy.
Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej w maju 2004 r. Rozpoczął się nowy rozdział w stosunkach polsko-włoskich. Wyraźnie spotęgował się ruch turystyczny i otworzył się nowy rynek pracy dla Polaków, którzy powoli stają się częścią tej wielokulturowej społeczności i w sposób naturalny przenikają do struktur gospodarczych i kultury włoskiej. Tak więc związki pomiędzy oboma państwami stają się coraz bardziej dynamiczne, co z kolei akcentuje, iż historia Polaków we Włoszech wpisuje się w historię Włoch.
Książkę tę czytelnik atrakcyjny się zagadnieniami polityki międzynarodowej i gospodarczej, jak także wyrobiony turysta powinien mieć w swej bibliotece.