Publikacja jest zmodyfikowaną wersją rozprawy doktorskiej obronionej na Uniwersytecie Wrocławskim w 2012 roku. Jej tematem są wybrane aspekty bezpieczeństwa wewnętrznego Polski w szczególnym okresie dla systemu politycznego, jakim były dwie dekady transformacji społeczno-ustrojowej. Wybranymi aspektami, które zostały poddane analizie, były problemy związane z reakcją państwa na transformację globalnego środowiska bezpieczeństwa przez pryzmat funkcjonowania jednostek specjalnych policji i innych służb państwowych.
W pracy poddano analizie procesy transformacji środowiska bezpieczeństwa oraz ich wpływ na uwarunkowania funkcjonowania polskich jednostek specjalnych. Pytania badawcze zdeterminowały strukturę pracy. Jest ona podzielona, z myślą o klarowności wywodu, na dwie ergonomiczne części. W pierwszej z nich umieszczono trzy rozdziały.
W rozdziale pierwszym nakreślono historyczny kontekst bezpieczeństwa wewnętrznego Polski.
W rozdziale drugim zaprezentowano ewolucję problematyki bezpieczeństwa w rozmiarze strategicznym, w szczególności nakreślono pojawienie się nowego rozmiaru zagrożeń, odrębnych od konwencjonalnych zagrożeń militarnych i mających widoczne znaczenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Wyodrębniono, dlaczego i w jaki sposób, dominujący wcześniej państwowocentryczny swoisty paradygmat w zakresie badań nad bezpieczeństwem zostaje zastąpiony poprzez nowe obszary badań i teorie, opisujące kryzys państwa jako aktora stosującego siłę.
Odniesiono się także do przemian społecznych i politycznych, zwracając uwagę na fakt, że także w sferze bezpieczeństwa można mówić o zjawiskach postmodernistycznych.
W rozdziale trzecim analizie poddano aspekt taktyczny zagrożeń dla bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, jak również sposoby ich zwalczania, koncentrując się na wyróznioniu tych cech, które decydują o specyfice współczesnego terroryzmu, a także jednostek specjalnych.
Rozdział czwarty omawia uwarunkowania strategiczne bezpieczeństwa wewnętrznego Polski. Omówione w nim pozostały zasadnicze doktryny bezpieczeństwa narodowego, jakie formułowały w badanym okresie władze państwowe, jak jeszcze akty prawne (najczęściej rangi ustawy) regulujące funkcjonowanie i wzajemne zależności poszczególnych służb państwowych.
W piątym, największym objętościowo rozdziale analizie poddano działalność i ewolucję jednostek specjalnych Policji, wojska, a także innych służb. Opisano ich genezę, przekształcenia oraz zadania, najważniejsze przypadki ich wykorzystania, w tym sytuację zakładniczą w Jeleniej Górze z dnia 13 marca 2000 r., a także wydarzenia w Magdalence z dnia 6 marca 2003 r.
Pracę kończy podsumowanie oraz załączniki.