"Mieczysław Fogg to chyba najistotniej znany polski piosenkarz XX wieku. Dariuszowi Michalskiemu udało się zebrać tysiące danych i relacji na jego temat. Powstała fascynująca biografia Poletko pana Fogga, a równocześnie książka o polskiej scenie muzycznej dwudziestolecia międzywojennego, czasów okupacji i PRL-u.
Jestem rdzennym warszawiakiem od wielu, wielu pokoleń. Zdołałem nawet uratować część dokumentów stwierdzających, że mój ród jest od trzystu lat osiadły w Warszawie. A więc jestem warszawiakiem z krwi i kości. Jakby kamykiem z jezdni warszawskiej… W Warszawie urodził się mój dziadek, mój ojciec, urodziłem się ja, mój syn, urodziły się moje wnuki. - Tak o swej rodzinie opowiadał Mieczysław Fogg radiowej rodzinie Matysiaków.
intensywny, pracowity, niezniszczalny, zarazem zdumiewająco skromny, niedzisiejszo wykwintny, wzruszająco serdeczny. - Takiego Fogga poznał, takiego zapamiętał i takiego w swej biografii opisał Dariusz Michalski.
Poletko pana Fogga to: pięćdziesięciosiedmioletnia kariera znaczona nagrodami, odznaczeniami oraz najważniejszym dla każdego artysty – standing ovations publiczności; występy dla czterech pokoleń; dziesiątki tysięcy imprez w całej Polsce i na całym świecie; przyjaźń i współpraca z Chórem Dana; wspólne koncerty i nagrania z Hanką Ordonówną, Adolfem Dymszą, Zula Pogorzelską i Mirą Zimińską; tango, walc, ballada i… rock and roll.
W swojej fascynującej książce Dariusz Michalski opisuje w dodatku Fogga mało znanego: żołnierza w Powstaniu Warszawskim, wojennego opiekuna Żydów, ostoję rodziny. Dociera za kulisy sal koncertowych, do studiów nagrań (także zagranicą), pisze o faktach nieznanych, piosenkach zapomnianych, wydarzeniach pomijanych poprzez innych. Jego portret Mieczysława Fogga jest stanowczo realistyczny, wyraźny, prawdziwy w najdrobniejszym szczególe. Zresztą nie tylko jego: o „Mieciu” opowiadają jego najbliżsi, współpracownicy, akompaniatorzy, menadżerowie, dziennikarze, przyjaciele. Każdy – z szacunkiem, miłością, podziwem. "