Tragedia euro to najkorzystniejsza książka na temat genezy i rozwoju euro. Doktor Philipp Bagus, niemiecki ekonomista nieprzeciętnie zorientowany w tematyce, trafnie wskazuje cele, które przyświecały twórcom europejskiego obszaru walutowego, i przedstawia przekonujące argumenty za tym, że wewnętrzne sprzeczności ustanowionego przez nich systemu wcześniej czy później doprowadzą do załamania wspólnej waluty europejskiej.
Strefę euro trapią problemy analogiczne do tych, które Garrett Hardin nazwał tragedią wspólnego pastwiska (the tragedy ofthe commons). "Niezadowalające określenie prawa własności pieniędzy powoduje niekorzystne efekty zewnętrzne.
Z tego właśnie powodu instytucjonalne zaplecze euro doprowadziło je na skraj upadku i może zostać nazwane tragedią wspólnego pastwiska" - pisze Bagus na wstępie ósmego rozdziału. Książkę napisał fachowiec, erudyta produktywnie posługujący się aparatem naukowym i korzystający z bogatego materiału faktograficznego.
Ekonomista odnajdzie w niej dużo nowych informacji i zaskakujących wniosków. Laik przeczyta ją niczym prawidłową powieść, w której nie brak wątków sensacyjnych.